Персоналът в детската градина е 38,5 души, като броят му е определен съгласно НАРЕДБА № 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда. От тях 19,5 са педагогически персонал, а 18 са непедагогически. Общата численост на персонала не надвишава нормативите, съгласно посочената по-горе наредба.
Педагогическият персонал се състои от 1 директор, 10 педагози, работещи в детската градина и 8 във филиалите. Музикалният ръководител е на 0,5 щат в ДГ и допълва норматив в ДГ „Марица“ (съгласно НАРЕДБА № 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда).
От педагогическия персонал 10 педагози са с висше образование ОКС „магистър“, 5,5 са с висше образование ОКС „бакалавър“, 4 са с висше образование ОКС „професионален бакалавър“, като от тях с II ПКС – 2, с IV ПКС – 3, с V ПКС - 10. Средната възраст на педагогическия персонал е 45 години.
До 30 години - 0
До 40 години - 4
Над 40 години - 14
Учителите по чл. 67 са 18,5, а по чл. 68, т. 3 – 1.
Броят на обслужващия персонал е 17 души. От тях 13 души са със средно-специално образование, 4 са със средно образование. Средната възраст на обслужващия персонал е 45 години.
До 30 години - 0
До 40 години - 2
До 50 години - 6
Над 50 години - 9
От данните се вижда, че персоналът е квалифициран със средна възраст, която ни дава основание да говорим за един зрял колектив, на който може да се разчита като опит, компетентност и ерудиция при осъществяване на целите и задачите на възпитателно-образователния процес в детската градина.
Общият брой на групите в детската градина е 10 . През учебната 2015/ 2016 г. в тях са приети 261 деца при 220 места. Средната месечна посещаемост за ДГ е 18 деца.
Колективът на детската градина осъществява процеса на педагогическо взаимодействие с децата посредством принципите и подходите, заложени в държавните образователни изисквания.
В контекста на основните идеи, представени в посочената програма, педагогическият екип на детската градина реализира дейности в следните направления:
- Изграждане на обща култура и умения за активно отношение и поведение у децата.
- Сътрудничество между деца, учители и родители.
В организацията на възпитателната дейност с децата активно се включват и родителите – в организираните съвместни празници и тържества и в осъществяването на редица дейности. Традиция е в процеса на сътрудничество родителите да се запознават с резултатите от диагностичните процедури за развитието на децата.
В момента тече процедура за откриване на Настоятелство. Дейността на децата се разнообразява и от непрекъснатите контакти, които се осъществяват с различни обществени, културни и здравни институции. В това отношение могат да се посочат следните дългогодишни контакти:
1) ценни контакти с фирми за чуждоезиково обучение, танцови изкуства и спорт;
2) съвместна дейност с обществени и други организации и институции;
Детската градина е с авторитет в квартала и в града.
Настоящият План е съобразен с всички нормативни документи, регламентиращи дейността на детската градина и нейната организация, и отговаря на наличните ресурси.
Дейности на персонала
С оглед правилното разпределение на функциите при утвърждаването на организационно-управленската структура на детската градина основният принцип, с който ще се съобразява управлението, е принципът за законосъобразност.
По смисъла на този принцип ръководно място ще заема нормативната документация, която регламентира законосъобразността при реализиране на тази управленска функция.
Нормативна документация |
Нормативна документация на ДГ със задължителен характер |
1. ЗПУО, ДОС 2. НАРЕДБА № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование 3. НАРЕДБА № 8 от 11.08.2016 г. за информацията и документите в системата на ПУО 4. НАРЕДБА №12 от 01.09.2016 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти 5. НАРЕДБА № 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда 6. НАРЕДБА за работното време, почивките и отпуските 7. Правилник за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към ДГ и училищата 8. НАРЕДБА № 15 от 08.12.2016 г. за инспектирането на детските градини и училищата 9. НАРЕДБА № 16 от 08.12.2016 г. за управлението на качеството в институциите 10. НАРЕДБА за приобщаващото образование 11. НАРЕДБА за държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител" 12. НАРЕДБА № 13 от 21.09.2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование 13. Наредба № 6 от 11 август 2016 г. за усвояването на българския книжовен език 14. КТД за системата на Народната просвета |
1. Правилник за дейността на детската градина 2. Правилник за вътрешния трудов ред на детската градина 3. Правилник за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд в детската градина 4. Календар за дейностите на детската градина 5. Заповедна книга 6. Книга за встъпителен инструктаж по безопасността, хигиената на труда и ППО и реда, който трябва да се спазва в ДГ (съгласно Наредба 3, бр. 44, ДВ/96 г.) 7. Книга за периодичен инструктаж по безопасността, хигиената на труда и ППО и реда, който трябва да се спазва в ДГ (съгласно Наредба 3, бр. 44, ДВ/96 г. 8. Образец №2 9. Дневник за изходяща и входяща документация и писма 10. Поименно щатно разписание 11. Протоколна книга за работата на Педагогическия съвет и Книга за взетите решения от ПС 12. Длъжностни характеристики на служителите в детската градина 13. Стратегия на детската градина 14. Годишен план на детската градина |
Всеки член от формалната организационна структура на детската градина ще осъществява дейността си на основата на длъжностна характеристика, в която се съдържа съответствието между обхвата на задълженията, правата и отговорностите на лицето, което заема дадена длъжност.
За по-ефективното функциониране на системата ще действат следните работни групи:
Постоянни работни групи:
- за съставяне на Годишен план и изпълнението му;
- за организация на вътрешната квалификация на учителите и обслужващия персонал;
- за разработване на идейни проекти за празници и развлечения на децата в детската градина;
- за естетизация на интериора;
- за поддръжка на реквизити, декори и костюми;
- за хигиена и вътрешен ред;
- за културно-масова и спортна дейност;
- за приложение на ИКТ;
- за водене на летописната книга;
- за диференцирано заплащане;
- за дарения;
- за осъществяване на целенасочено сътрудничество с елементите на социалната среда (семейство, училище и др.).
Временни работни групи
- за своевременно информационно обслужване;
- за разработване на конкретни правилници, правила и други вътрешни нормативни актове.
Ефективността на организирането като управленска функция зависи и от стила на директора, който определя равнището на неговата активност и резултативност и влияе върху:
- взаимоотношенията в колектива, интеграцията на служителите, пряката им ангажираност и отговорност;
- организацията на цялостната дейност в детската градина, т.е. съдържателната страна в дейността на директора.
Управление на кадрите
Вътрешно присъщи на тази функция са дейностите, свързани с подбора и квалификацията на кадрите.
Бързо променящите се обществено-икономически условия предявяват и по-високи изисквания при подбора на кадрите както при свиване, така и при разширяване на щатния състав, като се съблюдават всички нормативи.
Освен нормативно регламентиран подборът на педагогически кадри трябва да се осъществява по следните критерии:
- професионализъм и педагогическо майсторство;
- инициативност и творчество;
- умение за общуване с децата;
- любов към децата и професията.
Редица обективни причини утвърждават все повече значението на квалификацията, осъществявана в детската градина. В този смисъл квалификацията ще се разгърне в два аспекта:
– фундаментален, с превес на научно-теоретичното знание;
– приложно-практически, ориентиран към организационно-технологичната страна в пряката педагогическа работа с деца и родители.
Основните теми за квалификация ще са насочени към утвърждаване ролята на детското заведение и семейството като социализиращи фактори в процеса на духовното и личностно формиране на децата.